Ovoce

Ovoce vhodné pro králíčky

Ovoce není nezbytnou součástí jídelníčku králíčka. V přírodě jej mají k dispozici jen omezenou dobu během jeho zrání, tvoří tak jen vyjímečné a velmi kalorické sezónní obohacení jídelníčku.

Jelikož je ovoce bohatým zdrojem cukru a i přesto, že všichni víme, jak je těžké odolat panáčkujicímu králíčkovi žadonícímu o další kousek ;-) je nutné jej podávat velice omezeně.


Nadmíra cukru králíčkům dost škodí:
• narušuje rovnováhu střevní mikroflóry a umožňuje růst nežádoucích bakteríí a mikroorganismů ve střevech, může tak snadno dojít k jejich přemnožení
• ve střevech kvasí, může vést k nadmutí a bolestem bříška
• způsobuje obezitu
• v důsledku získané energie z ovoce jí králíček méně sena, tím má nedostatek vlákniny - kombinace nedostatku vlákniny, snížené peristaltiky střev a nadbytku cukru může být až smrtelná

Ovoce vhodné pro králíčky

Maximální vhodné doporučené množství čerstvého ovoce je 1 čajová lžička na 1 kg váhy králíčka denně. Mějte však stále na paměti, že jde jen o maximální vhodnou dávku, ne denní nezbytnou dávku, neboť podávat ovoce denně není vůbec nutné.

Ovoce nedávejte do misky jako součást krmení, podávejte jej z ruky, třeba jako odměnu, a využijte jej tak ke sblížení s králíčkem.
Preferujte čerstvé sezónní ovoce před sušeným.

Sušené ovoce

Ovoce vhodné pro králíčky

Sušené ovoce je ještě méně vhodnější z důvodu vyšší koncentrace cukru, kterého tam bývá většinou více než polovina hmotnosti, zároveň sušením klesá podíl vitamínů, zvášť průmyslovým sušením, kde se nesuší do 40°C.

V sušeném ovoci bývá 40-60% cukru!

Kupné sušené ovoce je často ošetřeno oxidem siřičitým (na obale označeno i jako E220, SO2 nebo sířené). Jedná se o velmi nebezpečný konzervant i pro lidi, nikdy takové ovoce nekupujte. Kromě siřičitanů také často obsahuje olej nebo cukr.

Ovoce vhodné pro králíčky Naprosto nevhodné jsou tzv. banánové chipsy, často mylně prodávané pod názvem sušené banány (prodávají se i ve zverimexech na váhu) - jedná se o banány smažené v oleji, často i přislazené cukrem. Obsahují až 35% tuku, tj. více než třetina (navíc se jedná o velmi nezdravé rafinované oleje), a až 40% cukru.

Ovoce si můžete velmi snadno nasušit doma stejně jako zeleninu v tomto návodu, bez přidaného cukru, oleje a konzervantů.

Z kupného sušeného ovoce je vhodnější variantou tzv. lyofilizované ovoce - sušené mrazem, které nebýva ani přislazené ani siřené. K sehnání je už v mnoha prodejnách nebo na internetu - např. Mixit nebo Salvia Paradise. Obsah cukru je stále vysoký, vybírejte tedy nejlépe např. černý rybíz (40% cukru) a červený rybíz (30% cukru), brusinky (30% cukru), maliny (28% cukru) nebo aronie (tato je sice klasicky sušená, ale jen 25-28% cukru). Preferujte bio, protože především bobuloviny často obsahují hodně reziduí pesticidů.



• ovoce není pro králíčky nutné a ve větších dávkách škodí, podávejte jen VELMI omezeně
• kupné ovoce z obchodů a neznámého původu vždy důkladně omyjte a je-li to je možné, zbavte slupky (velmi častá rezidua pesticidů)
• domácí ovoce z čisté chemicky neošetřené zahrádky není nutné zbavovat slupky
• nedávejte ovoce nezralé ani přezrálé, nahnilé či plesnivé
• se vším, co dostává králíček k jídlu poprvé, začínejte postupně, pomalu a po troškách
• ovoce je možné nasušit na zimu, ideální pro sezónní přebytky, více k sušení tady
Ovoce vhodné pro králíčky Častý dotaz - mohu dávat králíčkovi džus?

Jednoznačně NE! - džusy ani ovocné šťávy králíčkům nedáváme.

Prodávané džusy mohou nutričně připomínat vodu s cukrem - bez vitamínů, enzymů a antioxidantů, a to především díky procesu zpracování - ovoce vymačkané včetně slupek, zbavené vlákniny, svařené na koncentrát, zmrazené, pak opět naředěné, přidané umělé vitamíny, příchutě, sladidla, barviva, konzervanty.. toto je vetšina džusů a jejich konzumace není zdravá ani pro lidi.
Ani ty označené 100% (nesmí jen obsahovat konzervanty, barviva ani přidaný cukr, proces výroby jinak stejný), ani ty balené přímo z lisu, tedy bez koncentrátu (stále však konzervované pasterizací).

Džus je dobrý jen čerstvě vymačkaný. Ano, králíček může slíznout lžičku doma čerstvě odšťaveného ovoce, ale jen vyjímečně a nikdy nenahrazujeme vodu džusem ani džus do vody k pití nepřidáváme.

Výjimkou je čerstvě vymačkaná šťáva z mrkve nebo i jiné zeleniny, kterou je možné podávat v případě dodání živin při oslabení nebo při dokrmování (na smíchání s instantním senem).
Ovoce vhodné pro králíčky Jadérka a pecky - kyanidy

Jadérka a pecky z ovoce vždy odstraňujte. U peckovin kontrolujte stav ovoce, nemělo by být přezrálé, pecka by neměla být prasklá nebo napadena škůdci.

Spousta jadérek z ovoce obsahuje kyanogenní glykosidy (amygdalin), které v trávícím systému uvolní kyanidové ionty. Pokud je pecka poškozená (škůdci, přezrálost), mohou se uvolňovat vlivem enzymů již do ovoce. Kyanidy jsou toxické, brání buňkám správně využít kyslík, což při vysokých dávkách vede k jejich smrti během několika minut (zrychlené dýchání, unavenost, dušení, poruchy srdečního rytmu, křeče).
Příroda má vždy vše promyšleno, proto mají jadérka hořkou chuť, aby je zvířata nerozžvýkala, a na sobě ochranný obal, který je odolný vůči trávení. Pokud jej zvíře spolkne celé, jadérko projde trávícím traktem, aby mohly vyrůst nové jabloně. Avšak i přesto, že králíčci jadérka přirozeně nebaští, odstraňujeme je. Bohužel u doma chovaných zvířat se mohou přirozené instinkty vytrácet (nepřirozené prostředí, nepřirozená průmyslová strava...)

1 gram jablečných jadérek obsahuje 1 až 4 mg amygdalinu. V případě rozžvýkání se totéž množství jadérek změní na 0,06 až 0,24 mg kyanidu. Fatální následky může mít 3 až 84 ks rozdrcených jablečných jadérek na kg hmotnosti. Smrtelná dávka kyanidu z meruňkových jader se uvádí 0,5 až 3,5 mg/kg tělesné hmotnosti.
Ovoce vhodné pro králíčky Bromelain? Ananas na smotky chlupů? Kiwi na lepší trávení?

Některé druhy ovoce jsou doporučovány díky obsahu enzymů ze skupiny proteázy, které štěpí bílkoviny. Nejznámější je bromelain (bromelin) z ananasu, papain z papáji nebo actinidain (actinidin) z kiwi. Často je slyšet rada, aby králíčci jedli ananas v době línání, že prý pomáhá rozpouštět smotky chlupů (trichobezoáry) nebo napomáhá trávení... není to až tak pravda. Názory i fakta jsou sporné a nejasné.

Studie ukazují, že bromelain ma mukolytické vlastnosti - pomáhá rozpouštět hlen. Hlen však chrání střevní stěnu a napomáha kluzkosti sliznice. Pokud je smotek ve střevech až tak velký, že sám o sobě už brání pohybu střev, může mít rozpouštění ochranného hlenu spíše negativní vliv.

Nezodpovězenou otázkou je, zda-li se vůbec tyto enzymy dostanou do střev, neboť králičí žaludek si udržuje stálé pH mezi 1-2 a pH stability bromelainu je mezi 3 - 6,5. Dle studie se aktivita bromelainu při pH 2 zničí, zůstane zachována jen při velmi vysokých koncentracích. Malý kousek ananasu tedy zřejmě nemá žádný efekt.

Dle jiné studie na myších dokonce bromelain zpomaloval peristaltiku střev, což je v případě smotků nežádoucí.
Další fakta:
- bromelain a podobné enzymy se ničí při vyšších teplotách (postupně s teplotou nad cca 43°C), v pasterovaném džusu tedy žádné nenajdeme
- není aktivní při nízkém pH, které je v žaludku, nemůže tedy mít vliv v případě ucpání žaludku
- bromelian obsažený v komerčních produktech je vyráběný ze stopky ananasu a liší se od enzymu, který je obsažený v plodu (zatím se zkoumá)
- bromelain má protizánětlivé účinky, které se dále zkoumají, budou se tedy objevovat další informace

Závěr? Pojídání chlupů během čištění srsti je pro králíčka naprosto přirozené a zdravý jedinec s tím nemá žádný problém. Důvodem tvorby smotků chlupů je nedostatečný pohyb trávicího traktu kvůli nedostatku vlákniny ve stravě (málo sena, trávy, moc obilovin, pamlsků), nedostatku tekutin a pohybu (pohyb je velmi důležitý pro peristaltiku střev).
Ananas ani komerčně prodávaný bromelain a další enzymy smotky nerozpouští ani neslouží jako prevence.
Jedinou prevencí je dostatek pohybu, sena, a také často opomíjený dostatek tekutin, vyčesávání a odstraňování chlupů z prostředí.

Vhodné ovoce

ovoce pro králíčky přirozenější a s menším obsahem cukru

Jablka
odstraňte pecky (kyanid, samotný jádřinec nevadí), kupné z obchodu zbavte slupky, která obsahuje velké množství reziduí pesticidů
54 kcal | Cukr 8.1 g | Vit. C 4 mg
Miner. [mg]: Ca 4 - P 14 - Mg 4 - K 120
sušené: 256 kcal | Cukr 51 g | Vit. C 3.8 mg | Ca 30
Hrušky
vhodné v omezeném množství, bez pecek, kupné bez slupky
53 kcal | Cukr 9.5 g | Vit. C 5 mg
Miner. [mg]: Ca 9 - P 18 - Mg 6 - K 116
Jahody
domácí jahody jsou vhodným ovocem, oblíbené a velmi vhodné je i listí, obojí možno nasušit na zimu
kupné v zimě však nikoliv - obsahují extrémní množství pesticidů, králíčci (ani lidé) čerstvé jahody v zimě skutečně nepotřebují
38 kcal | Cukr 4.5 g | Vit. C 76 mg
Miner. [mg]: Ca 20 - P 22 - Mg 12 - K 187
mrazem sušené: Cukr 50 g
Borůvky, kanadské i lesní borůvky
vhodné, avšak vyšší obsah cukru, mohou i větvičky s lístím
51 kcal | Cukr 9 g | Vit. C 44 mg
Miner. [mg]: Ca 15 - P 9 - Mg 7 - K 103
mrazem sušené: Cukr 80 g
Brusinky
vhodné a oblíbené, prevence infekcí močových cest
42 kcal | Cukr 4 g | Vit. C 13 mg
Miner. [mg]: Ca 8 - P 13 - Mg 6 - K 85
sušené: 287 kcal | Cukr 30 g
Rybíz černý
dobrý zdroj vitamínu C, avšak vyšší obsah cukru, mohou i celou větvičku s listy
76 kcal | Cukr 9.6 g | Vit. C 181 mg
Miner. [mg]: Ca 60 - P 48 - Mg 22 - K 337
Rybíz červený a bílý
vhodný, nižší obsah cukru, ne všem však chutnají, mohou i celou větvičku s listy
63 kcal | Cukr 2.6 g | Vit. C 49 mg
Miner. [mg]: Ca 31 - P 51 - Mg 11 - K 262
Josta
kříženec černého rybízu a angreštu, mohou i větvičky s listy (jsou beztrnné)
47 kcal | Cukr 9 g | Vit. C 110 mg
Angrešt
vhodný, nízký obsah cukru
44 kcal | Cukr 3 g | Vit. C 33 mg
Miner. [mg]: Ca 26 - P 23 - Mg 8 - K 176
Maliny
vhodné a oblíbené, nižší obsah cukru
53 kcal | Cukr 3.2 g | Vit. C 24 mg
Miner. [mg]: Ca 19 - P 38 - Mg 17 - K 228
mrazem sušené: Cukr 40 g
Ostružiny
vhodné a oblíbené jako maliny
42 kcal | Cukr 5 g | Vit. C 15 mg
Miner. [mg]: Ca 27 - P 37 - Mg 23 - K 266
Aronie, arónie, černý jeřáb, jeřabiny
vhodné, chutnají i sušené, snadno uschnou jen tak v kuchyni na talířku, nižší obsah cukru
47 kcal | Cukr 4 g | Vit. C 21 mg
Miner. [mg]: Ca 30 - P 26 - Mg 20 - K 162
Jeřabiny jedlé, jeřáb sladkoplodý, velkoplodý
vhodné, chutnají i sušené, snadno uschnou jen tak v kuchyni na talířku, nižší obsah cukru
70 kcal | Cukr 4-9 g | Vit. C 68-200 mg
Miner. [mg]: Ca 20 - P 52 - Mg 5 - K 131
Šípky
výborný zdroj vitamínu C, mohou celou rostlinu (i větvičku s lístky), někdy baští i sušené, dají se koupit půlené bez semen v prodejnách s čaji, třeba Oxalis
120 kcal | Cukr 2.6 g | Vit. C 426 mg
Miner. [mg]: Ca 176 - P 45 - Mg 48 - K 419
sušené: 276 kcal | Cukr 28 g | Vit. C 40 mg | Ca 660

Méně vhodné ovoce

v této kategorii je ovoce, u kterého nejsou zmínky o toxicitě, avšak je příliš sladké nebo exotické a jeho podávání není zrovna ideální a doporučené
na konci je také ovoce, ke kterému je zatím k dipozici málo informací
v seznamu ještě hodně druhů chybí, postupně budou doplňovány, obecně však platí - pokud nevím, raději nedávám - vzhledem k tomu,
jak málo je ovoce pro králíčky vhodné obecně a kolik existuje druhů, není vůbec nutné, aby vyzkoušeli každý kousek :)

Kiwi
dobrý obsah vitamínu C (nicméně stejný jako třeba vhodnější brokolice), občas doporučováno pro dobré trávení díky obsahu určitých enzymů, nicméně obsah cukru trávení u králíčků spíše škodí
62 kcal | Cukr 7.8 g | Vit. C 63 mg
Miner. [mg]: Ca 32 - P 33 - Mg 13 - K 270
Hroznové víno
vysoký obsah cukru, v omezeném množství, bez pecek a bez slupky, vysoký obsah fungicidů (postřiky proti plísni); rozinky také spíše nevhodné, mají 60% cukru (nikdy nedávat siřené) (toxické pro psy, kočky - slehání ledvin)
66 kcal | Cukr 15 g | Vit. C 5 mg
Miner. [mg]: Ca 13.5 - P 22 - Mg 7 - K 152
rozinky: Cukr 60 g | Vit. C 2.3 mg | Ca 50 mg
Ananas
vysoký obsah cukru
55 kcal | Cukr 10.5 g | Vit. C 25 mg
Miner. [mg]: Ca 19 - P 14 - Mg 14 - K 174
Banán
podávání banánu je oblíbené mezi majiteli (králíček roztomile mlaská), nicméně dost nevhodné - hodně cukru!, nikdy nedáváme slupku (chemicky ošetřena) a NIKDY nedáváme banánové chipsy (často mylně označené jako sušené, nicméně jsou slazené a smažené v tuku!)
96 kcal | Cukr 16 g | Vit. C 14 mg
Miner. [mg]: Ca 4 - P 28 - Mg 28 - K 353
sušené: 346 kcal | Cukr 58-75 g
Meruňky
bez pecky, nepodávat pokud je pecka prasklá
41 kcal | Cukr 9 g | Vit. C 10 mg
Miner. [mg]: Ca 14 - P 22 - Mg 10 - K 259
sušené: 267 kcal | Cukr 45 g | K 1026 mg
Nektarinky
bez pecky, nepodávat pokud je pecka prasklá
46 kcal | Cukr 7.9 g | Vit. C 5.4 mg
Miner. [mg]: Ca 6.7 - P 27 - Mg 9 - K 201
Broskev
bez pecky, nepodávat pokud je pecka prasklá
47 kcal | Cukr 8.8 g | Vit. C 6.6 mg
Miner. [mg]: Ca 6.5 - P 22 - Mg 6 - K 176
sušené: 336 kcal | Cukr 51 g | Vit. C 4.8 mg | K 945 | P 120 mg
Třešně
bez pecky
56 kcal | Cukr 11.5 g | Vit. C 10 mg
Miner. [mg]: Ca 21 - P 28 - Mg 8 - K 176
mrazem sušené: Cukr 60 g
Švestky
jen čisté bez pecky, nepodávejte přezrálé plody
50 kcal | Cukr 7 g | Vit. C 5 mg
Miner. [mg]: Ca 8.5 - P 20 - Mg 5 - K 140
sušené: 258 kcal | Cukr 40 g | Vit. C 4 mg | K 416 | P 78 | Ca 42 mg
Mango
vyšší obsah cukru
66 kcal | Cukr 7.8 g | Vit. C 40 mg
Miner. [mg]: Ca 14 - P 15 - Mg 8.7 - K 105
sušené: 314 kcal | Cukr 75 g
Pomeranč
bez pecek; jen malinký kousek dužniny; slupky jsou chemicky ošetřené, nikdy nepodávat
43 kcal | Cukr 8.4 g | Vit. C 38 mg
Miner. [mg]: Ca 17 - P 22 - Mg 10 - K 168
Mandarinky
bez pecek; jen malinký kousek dužniny; slupky jsou chemicky ošetřené, nikdy nepodávat
48 kcal | Cukr 8 g | Vit. C 26.7 mg
Miner. [mg]: Ca 28 - P 19 - Mg 9 - K 108
Grapefruit
bez pecek; jen malinký kousek dužniny; slupky jsou chemicky ošetřené, nikdy nepodávat
43 kcal | Cukr 5 g | Vit. C mg 46
Miner. [mg]: Ca 28 - P 20 - Mg 10 - K 145
Papaja
málo informací k peckám, raději tedy odstranit
47 kcal | Cukr 7 g | Vit. C 78 mg
Miner. [mg]: Ca 25 - P 10 - Mg 22 - K 197
sušené: Cukr 40 g
Karambola
málo běžné, ale dle všech seznamů je vhodné, má i nižší obsah cukru
28 kcal | Cukr 4 g | Vit. C 35 mg
Miner. [mg]: Ca 3 - P 12 - Mg 10 - K 133
Granátové jablko
názory občas sporné, nicméně převládá ten, že je vhodné, bohužel docela vysoký obsah cukru
na králících se úspěšně testovaly jeho protizánětlivé účinky (byl použit extrakt), nejistá je vhodnost konzumace semínek, dužnina z nich však jde jen ztěží odstranit
82 kcal | Cukr 14 g | Vit. C 9 mg
Miner. [mg]: Ca 10 - P 22 - Mg 12 - K 259
Kaki, kakhi, tomel, churma, persimon
vyšší obsah cukru, nedávat slupku (může být chemicky ošetřena)
83 kcal | Cukr 12 g | Vit. C 45 mg
Miner. [mg]: Ca 23 - P 17 - Mg 9 - K 208
sušené: 275 kcal | Cukr 67 g | Vit. C 2 mg
Liči
velmi vysoký obsah cukru
66 kcal | Cukr 15 g | Vit. C 71 mg
Miner. [mg]: Ca 5 - P 31 - Mg 10 - K 171
Goji, kustovnice
zřejmě pro králíčky jedlé, zatím málo informací i co se nutričních hodnot týká (hlavně pro čerstvé plody), vysoký obsah vápníku a draslíku
83 kcal | Cukr 14 g | Vit. C 65 mg
Miner. [mg]: Ca 106 - P ? - Mg ? - K 940
sušené: 349 kcal | Cukr 48 g | Ca 190
Rakytník
málo informací k plodům; listí a větvičky by měly být jedlé a vhodné, plody mají vysoký obsah vitamínů a zdraví prospěšných látek, ale o podávání králíčkům není zmínka
vitamínu C je hodně i v listech (230-260 mg/100g)
93 kcal | Tuk 3.2 g | Cukr 1 g | Vit. C 100-400 mg
Miner. [mg]: Ca 42

Nevhodné ovoce

Avokádo
toxické pro spoustu zvířat, toxická je celá rostlina, nejvíce listy, toxicitu zřejmě způsobuje látka Persin, dále se zkoumá, různé druhy avokáda mají různé stupně toxicity
Kokos
dužnina obsahuje 9% tuku, i přesto, že je pro králíčky jedlý, je kvůli obsahu tuku nevhodný
Zajímavost: z botanického hlediska je plod kokosovníku peckovice, není to tedy ořech, ale také nepatří do peckovin
Datle, medjool
nevhodné z důvodu velmi vysokého obsahu cukru, nedávat ani čerstvé ani sušené
Fíky
nevhodné z důvodu velmi vysokého obsahu cukru, čerstvé obsahují 16 g
74 kcal | Cukr 16 g | Vit. C 2 mg
Miner. [mg]: Ca 35 - P 14 - Mg 17 - K 232
Nutriční hodnoty jsou převážně z údaju USDA, případně průměrná hodnota z nalezených hodnot z více zdrojů. Různé zdroje těchto hodnot se občas velmi liší, i jednotlivé kusy zeleniny mohou mít obsah vitamínů a minerálů různý, a to hlavně v závislosti na způsobu pěstování, hnojení apod., obecně mají rychlené druhy zeleniny ze skleníků v supermarketech vyšší obsah dusičnanů a nižší obsah živin a prospěšných látek než bio a domácí.
Nutriční hodnoty jsou uvedené na 100g čerstvé potraviny, pokud se jedná o sušenou, je to uvedeno. Cukrem jsou míněné jednoduché cukry (monosacharidy a disacharidy)
Ca = vápník P = fosfor Mg = hořčík K = draslík

Další druhy budou postupně doplňovány. Našli jste na stránce chybu? máte informace k doplnění? prosím napište - cílem stránek je podávat kompletní a správné informace, budu ráda za jakékoliv podněty.